Zadzwoń +48 730 395 626

Bądź na bieżąco

a

StartupBooster

  /  Biznes   /  6 pomysłów na pobudzanie kreatywności
a

6 pomysłów na pobudzanie kreatywności

Kreatywność to bardzo ważna cecha. Szczególnie istotna w biznesie. Jeśli chcemy osiągnąć cele, które sobie postawiliśmy to kreatywność będzie stanowiła podstawę naszego sukcesu. Jak rozwinąć w sobie kreatywność?

Nie każdy od urodzenia jest kreatywnym człowiekiem. Niektórzy są bardziej zamknięci w sobie i nie potrafią wpadać na niesamowite pomysły. To jednak nie koniec świata. Kreatywność można pobudzać i rozwijać na wiele sposobów.

Nie od dziś wiadomo, że organ, którego nie używamy znika. Tak samo jest z kreatywnością. Jeśli nie dążymy do jej rozwoju z czasem stanie się ona nieproduktywna.

Po pierwsze…

Praca stanowi większą część naszego życia. Jeśli pracujemy z pasją sprawia nam to przyjemność, a także zapewnia lepsze efekty naszej działalności. Stanowi ona jeden z motorów do pobudzeni kreatywności. Dlatego ważne jest, aby:

  • Pracować w miejscu, w którym panuje dobra, pozytywna atmosfera i nie czujemy się przytłoczeni.
  • Nie wolno nam zmuszać się do działań. Jeśli praca, w której jesteś zatrudniony nie jest zgodna z Twoim światopoglądem, myślami, wizją, być może to miejsce hamuje Cię, czyni nieszczęśliwym, a więc uniemożliwia pobudzenie Twojej kreatywności.
  • Twoja praca powinna Cię rozwijać, a nie ograniczać. Świadomy tego jest właściciel Google, który pozwolił swoim inżynierom przeznaczać aż 20% czasu pracy na rozwijanie ich własnych pomysłów. Wynikiem tego jest stworzenie Gmaila czy też Google News!!

Zatem, rozwój kreatywności może pobudzić nasza praca. Jeśli wykonujemy ją z zainteresowaniem to z pewnością zaangażujemy się w rozwój firmy i przyniesie to znaczące owoce naszej pracy jak i satysfakcję. Z kolei wypłata stanie się pobudką do kolejnych działań.

Po drugie…

Poznaj kreatywnych ludzi

Poznanie nowych osób może zupełnie odmienić Twoje życie. Niby jest to banalne, a jednak przynosi efekty! Ludzie mogą być inspirujący i bardzo fascynujący. Możecie mieć wspólne hobby, a może jedno zarazi się czymś pozytywnym od drugiego. Ważne jest, aby otaczać się ludźmi dobrymi, a nie zazdrosnymi czy interesownymi – takie relacje nie kończą się dobrze, lecz wywołują ból i rozczarowanie.

Zawsze miej przy sobie notes i długopis

Nie chodzi tutaj o to, żeby pisać pamiętnik. Nie wiesz jednak, w którym momencie w Twojej głowie zrodzi się kreatywna myśl. Dlatego warto jest mieć zawsze przy sobie mały notes i długopis.

Często czytając zauważamy ciekawe cytaty lub wyciągamy interesujące wnioski – takie rzeczy też można odnotowywać. Później mogą przyczynić się one do stworzenia różnych projektów.

Dlaczego proponujemy zeszyt i długopis, a nie prosty i szybki notatnik w smartfonie?

Ponieważ jak mówi dawne przysłowie, „kiedy piszemy uczymy się dwa razy”. Tak samo ma się rzecz z kreatywnym myśleniem. Kiedy piszemy ręcznie przypływa nam dwa razy więcej myśli! Patrząc na zapisane słowa tworzymy nowe, kolejne zdania.

Dotleniaj swój organizm i dawaj mu dzienną dawkę wysiłku fizycznego

Siłownia, ćwiczenia w domu, bieganie, a może wycieczka rowerowa wszystkie pomysły są jak najbardziej wskazane. Już 20 minut dziennego wysiłku fizycznego daje efekt! Poprawia nasze samopoczucie, jest także jednym ze sposobów walki ze stresem.

Pamiętaj o dotlenieniu mózgu. Kreatywne myśli nie powstaną w miejscach, które są pozbawione świeżego powietrza. Zamknięcie się „w czterech ścianach” nie jest żadnym rozwiązaniem. Jeśli chcemy być kreatywni musimy się otworzyć na świat, ludzi, otoczenie.

Przy tym nie zapominaj o zdrowym odżywianiu! Jedz śniadanie – to najważniejszy posiłek. Dzięki niemu, twój organizm będzie miał siłę do działania w ciągu dnia.

Podobno pozytywne działanie na organizm człowieka ma również picie zielonej herbaty. Świeży napar pobudza i orzeźwia, ułatwia zdolności i uczenia się, a także poprawia koncentrację.

Obudź w sobie dziecko

Przypomnij sobie, co lubiłeś robić w dzieciństwie, o czym marzyłeś, jakie potrawy były Twoimi ulubionymi. Jeśli lubiłeś malować lub rzeźbić – wróć do tego. Jeśli miałeś jakieś marzenia, których nie zrealizowałeś do tej pory, zrób to teraz. Takie działania przyczynią się do pobudzenia w Tobie kreatywności.

Bierz udział w różnych wydarzeniach i podróżuj

Zarówno wtedy, kiedy jesteś organizatorem i uczestnikiem wydarzeń zmuszasz się do tworzenia kreatywnych pomysłów. Może to być szkolenie lub koncert – w obu przypadkach nabierasz doświadczenia.

„Pamiętaj też, że każda wizyta w nowym dla Ciebie miejscu, poszerzenie grona znajomych pozwala na pozyskanie nowych perspektyw. Twój mózg ma wtedy możliwość dodać do swojej „bazy” coś czego wcześniej nie odnotował, a co może będzie mógł wykorzystać kiedy będziesz myśleć nad rozwiązaniem Twoich dylematów lub „łącząc kropki” tworząc innowacyjne koncepty” – mówi Katarzyna Zemła Master of Cognitive Behavior i coach biznesu.

Leave a comment