Zadzwoń +48 503 942 321

Bądź na bieżąco

a

StartupBooster

  /  Biznes   /  Jak przygotować się do zarządzania projektem w kryzysie?

Jak przygotować się do zarządzania projektem w kryzysie?

Gdy kryzys dotknie przedsiębiorcę…

Kryzysy mogą być różne. Możemy mówić na przykład o kryzysie w związku, kryzysie na giełdzie, czy kryzysie wieku średniego. Tak czy inaczej wszystkie te sytuacje łączy jedna bardzo istotna rzecz – duża niedogodność po stronie osoby, której kryzys dotyka… Jednym z najtrudniejszych momentów jest sytuacja, w której kryzys bezpośrednio przekłada się na zawartość portfela… Sytuacja, w której obecnie wszyscy się znajdujemy – a związana z zagrożeniem epidemiologicznym – z pewnością może zostać uznana za rodzaj kryzysu. Codziennie słyszymy nowe dane dotyczące rynku polskiego oraz rynków zagranicznych, świadczące o osłabieniu pieniądza i spadkach na giełdzie. To na pewno niektórych z nas napawa pesymizmem oraz może budzić strach.

Jednakże w biznesie mamy pewne narzędzia oraz modele, które mogą pomóc ograniczyć kryzys w firmie, co więcej – mogą one spowodować, że przedsiębiorca będzie czuł się bardziej bezpieczny na rynku w tych trudnych czasach. Z pomocą przychodzą bowiem metodyki związane z zarządzaniem projektowym.

Dokładnie zaplanuj swoje działania

Podstawą takiego zarządzania jest skuteczne planowanie. Z pozoru wydaje się to banalne stwierdzenie, ale oto przykład jak można wykorzystać na przykład wykres Gantta do planowania w kryzysie. Zacznijmy od przyjęcia pewnych scenariuszy postępowania. Optymistycznie możemy założyć, że decyzja o zamknięciu placówek oświatowych w Polsce oraz innych punktów usługowych potrwa jeszcze około tygodnia. Pesymista stwierdzi natomiast, że stan “normalności” wróci dopiero po świętach Wielkanocnych. Wniosek? Finansowo i strategicznie należy przygotować się na te dwa scenariusze. Co więcej, warto także przygotować trzeci scenariusz – tzw. uśredniony-prawodpodobny, który będzie gdzieś po środku scenariusza optymistycznego i pesymistycznego. Do planowania możesz użyć dostępnych aplikacji na telefon komórkowy, czy instalowane na komputerze. Znajdziesz je w dziale “efektywne zarządzanie czasem”.

Podstawą są rezerwy finansowe

Jeżeli już uświadomisz sobie, że trzy scenariusze są możliwe do realizacji, przygotowuj się na nie finansowo, rozpoczynając działania od scenariusza pesymistycznego. Postaraj się tak zaplanować swoje działania, jakby ten właśnie scenariusz mógł się spełnić. Jeżeli obawiasz się o pieniądze, zgromadź rezerwę niezbędną do realizacji tego scenariusza. Jeżeli zaś obawiasz się o zespół i morale, przygotuj się na długofalowe wsparcie. Być może będzie trzeba opracować strategię pomocy dla Twoich pracowników. Jeżeli przygotujesz się na scenariusz pesymistyczny, będziesz także dobrze przygotowany na krótsze kryzysy, które mogą nastąpić. Pamiętaj jednak, że nie wyklucza to stworzenia szczegółowych planów działania dla innych scenariuszy!

Podstawą jest także zdrowy rozsądek

Najważniejsze to jednak nie popadać w panikę i nie podejmować działań skrajnie pochopnych. Planowanie w tym pomaga, ponieważ przyczynia się do zwiększenia komfortu bezpieczeństwa. Pamiętaj, że dobry plan to podstawa każdego sukcesu! Nawet w kryzysie:)