Zadzwoń +48 503 942 321

Bądź na bieżąco

a

StartupBooster

  /  Biznes   /  Jak wyjść z networkingu z nowymi kontaktami?

Jak wyjść z networkingu z nowymi kontaktami?

„Najtrudniejszy jest pierwszy krok” – to prawda, która ma zastosowanie zwłaszcza w networkingu. Niełatwo bowiem zacząć rozmowę z kimś nieznajomym.
Prezentujemy 8 prostych wskazówek – jak zacząć rozmowę z kimś nieznajomym i pozostawić po sobie dobre wrażenie.

1. Pomiń tanie teksty
„Ładna dziś pogoda, nieprawdaż?” albo „Co za przypadek, że się spotykamy!” – nie, to nie jest dobry pomysł. Działa analogicznie jak tanie chwyty na podryw, po prostu nie robią na nikim wrażenia. Pamiętaj, że każda sytuacja jest unikalna, dzięki czemu daje naprawdę wiele możliwości, by nawiązać rozmowę.
2. Zapytaj o opinię
Pamiętaj, że każdy ją ma. Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale są one dobrym początkiem rozmowy. Zarówno jedzenie, muzyka, film to dobre tematy do niezobowiązującej pogawędki. Lepiej jednak unikać rozmów o polityce i religii, dopóki kogoś lepiej nie poznasz.
3. Poproś o radę lub rekomendację
Nie wiesz, od czego zacząć? Pochwal element stroju – okulary, krawat, aktówkę lub torebkę. „Świetna koszula, gdzie ją kupiłeś?”
4. Zadaj pytanie, na które łatwo odpowiedzieć
To przydatny patent, gdy wiesz, że rozmawiasz z ekspertem w jakiejś dziedzinie. Niech to nie będzie jednak skomplikowana kwestia do rozstrzygnięcia, bo może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Co innego, gdy rozmowa sama zmierza w tym kierunku.

5. Skomentuj otoczenie
To jeden z prostszych sposobów na rozpoczęcie rozmowy. Zamiast mówić o pogodzie, zapytaj o muzykę w tle na bankiecie, oświetlenie w sali konferencyjnej, gości przyjęcia. Nawet w ciasnej windzie można nawiązać do jej wystroju lub prędkości, z jaką się porusza.
6. Poproś o aktualizację
Jeśli wiesz już coś na temat swojego potencjalnego rozmówcy, możesz zagai, pytając o postępy w projekcie – zawodowym lub prywatnym, jak np. lekcjach tańca. „Maria mówiła, że uczysz się tańczy. Jak ci idzie?” – ale uważaj, by nie postawić Marii w sytuacji osoby, która plotkuje.
7. Zadaj hipotetyczne pytanie
Ta strategia może się sprawdzi, o ile będzie osadzona w realiach rzeczywistości. Nie pytaj więc, czy istnieje życie poza Ziemią, ale na przykład: „Widziałem film, w którym na jedną noc zawieszono obowiązywanie prawa. Co byś zrobiła, gdyby przez kilkanaście godzin można było robić wszystko?”
8. Zapytaj o dzieci, zwierzęta lub hobby
Ludzie uwielbiają mówić o tym, co dla nich ważne. Jeśli wiesz, że twój współpracownik ma ukochanego pupila zapytaj go o rasę, ostatni spacer czy zabawy z nim. Na pewno chętnie o nich opowie.